Ceza Hukuku

73/a Trafik Cezası Nedir?

73/a Trafik Cezası Ne Kadar ?

73/a Maddesi Nedir? Cezası Ne Kadar?  

73/a Trafik Cezası Nedir?
73/a Trafik Cezası Nedir?

73/a Trafik Cezası Nedir?

KTK  73/a Trafik Cezası Nedir? , 73/a ihlali “Karayollarında kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde; su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, kişileri korkutmak/şaşırtmak, özel amaçlarla keyfi ya da kasıtlı davranışlarda bulunarak yaya veya araç trafiğinin seyir emniyetini ihlal etmek suretiyle tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunarak araç sürmek” olarak tamınlanmaktadır.

73/a Trafik Cezası Ne Kadar?

2024 yılı itibariyle, KTK 73/a maddesine göre trafik cezası 690 TL olarak belirlenmiştir.

73/a Ceza Puanı Ne Kadar?

73/a ihlali için sürücülere 10 ceza puanı verilir.

73/a İhlalinde Sürücü Belgesine El Konulur Mu?

73/a ihlali nedeniyle, sürücü belgesine doğrudan el konulmaz. Ancak, belirli durumlarda ve tekrarlayan ihlallerde sürücü belgesine el konulabilir.

73/a Araç Trafikten Menedilir Mi?

KTK 73/a ihlalinde, araç trafikten menedilmez. Ancak, sürücü belgesine el konulabilir.

73/a Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

73/a Trafik cezaları, Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimlerine, vergi dairelerine ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesi üzerinden ödenebilir. Ayrıca, bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla da ödeme yapılabilir.

73/a Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

73/a Trafik cezasına itiraz etmek için, cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi, ceza tutanağı, kimlik ve ruhsat fotokopileriyle birlikte sunulmalıdır.

73/a Trafik Cezası İptal Edilebilir Mi?

73/a cezasına İtiraz süreci sonucunda, cezanın haksız olduğu tespit edilirse iptal edilebilir. Ancak, kanıt sunulması gereklidir.

73/a Erken Ödeme İndirimi Var Mı?

73/a Trafik cezalarında, cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. 73/a ihlali sebebiyle kesilen trafik cezasının 15 gün içerisinde ödenmesi halinde 517,50 TL olarak ödeme yapılacaktır.

Bu bilgiler, KTK 73/a maddesiyle ilgili temel detayları kapsamaktadır. İhlalin niteliği ve sonuçları, sürücülerin trafikteki davranışlarını düzenlemeyi amaçlamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ara