İş ve Sosyal Güvenlik HukukuMakalelerimiz

Askerlik Borçlanması

2024 askerlik borçlanması ne kadar? Sorusunu cevaplayan bu metin, sigortalı askerlerin askerlik sürelerini borçlanabilecekleri bir yöntemi açıklıyor. Askerlik borçlanması, er veya erbaş olarak silah altında ya da Yedek Subay Okulu’nda görev yapan kişiler için geçerli bir süreci ifade eder. Bu yöntem, kişilerin veya hak sahiplerinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak başvurmaları ve askerlikte geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını borçlandırmalarını içerir. Borçlanma, yalnızca askerlik görevini yerine getirenler için mümkündür ve muafiyet ya da görev yapmama durumunda bu hak kullanılamaz. Borçlanma miktarı, maksimum olarak hizmet edilen gün kadar olabilir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, tam olarak askerlik görevini yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, askerlik sürelerini sosyal güvenlik sistemlerindeki emeklilik haklarını erkene alabilmek amacıyla prim günlerine eklemelerine olanak tanıyan bir fırsattır. Bu durum, askerlik süresi boyunca çalışılmış gibi görülerek SGK prim süresine ek yapılmasını ve böylece normalden daha erken emeklilik imkanını sağlar. Askerlik borçlanması ile, sigortanın başlangıç tarihinden önceki süreler için yapıldığında, sigortanın başlangıç tarihi geriye çekilir ve prim gün sayısı artar. Ancak, askerlik görevinden önce sigortalı olan kişiler için, bu işlem sadece prim gün sayısını artırır.

Askerlik Borçlanmasında Güncel Durum

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yeni asgari ücretin yürürlüğe girmesiyle, askerlik ve doğum borçlanması ücretleri de artacak. Bu borçlanmalar, günlük brüt asgari ücretin %32’si ile bu tutarın 7,5 katı arasında bir miktar olabilir. 2024 yılında askerlik ve doğum borçlanması için ödenmesi gereken minimum tutar 213 TL, maksimum tutar ise 1600 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?

2024 yılı itibariyle askerlik borçlanmasından faydalanabilecekler şu şekildedir:

  • Askerlik görevini yerine getirmemiş veya askerlikten muaf tutulan kişiler, askerlik borçlanması yapamazlar.
  • Askerlik borçlanması, sadece er veya erbaş olarak tamamlanan askerlik süreleri için geçerlidir; Yedek Subay Okulu’nda geçirilen süreler de borçlanmaya dahil edilebilir.
  • Borçlanılacak askerlik süresi boyunca, kişinin adına Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bir iş yerinden prim ödenmemiş olmalıdır.
  • Türk vatandaşlığına kabul edilen Türk soylu kişiler, vatandaşlık aldıkları tarihte 22 yaşını doldurmuş ve geldikleri ülkede askerlik yapmış iseler, bu süreleri belgelendirmeleri durumunda, Türkiye’deki benzer durumdaki kişilerin askerlik süresi kadar borçlanabilirler, ancak bu süre Türkiye’dekilerinkinden fazla olmamalıdır.

Askerlik Borçlanmasının Emekliliğe Etkisi

Askerlik borçlanması, bazen sigortalılık başlangıç tarihini erkene alarak erken emekliliğe yol açabilir. Ancak bu, askerlik borçlanmasının tek avantajı değildir. Bu işlemi gerçekleştiren kişinin aylık geliri de artabilir. Bu maaş artışının gerçekleşebilmesi için belirli prosedürlerin takip edilmesi ve işverene ilgili başvurunun yapılması gerekmektedir.

EYT Askerlik Borçlanması

Vatandaşlar, eğer ilk kez sigortalı olmadan önce askerlik görevini yerine getirmiş ve askerlikten sonraki dönemde ilk kez sigortalı olmuşlarsa, askerlik borçlanması yaparak sigortalılık başlangıç tarihlerini öne alabilirler. Bu durum, EYT imkanından faydalanmalarına olanak tanır. Emeklilik hakkı kazandığınızda ne kadar emekli olacağınızı merak ediyorsanız Emekli Maaşı Hesaplama Aracına müracaat edebilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması

SGK kapsamında askerlik borçlanması şartlarını yerine getirenler e-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Öncelikle yukarıda açıkladığımız askerlik borçlanması şartları ve sonuçları detaylıca incelenmelidir. Ardından https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine girilerek askerlik borçlanması başvurusunda bulunulabilir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2024 yılı itibariyle, 360 gün (12 ay) süre için askerlik borçlanmasının maliyeti minimum 360 çarpı 213,36 TL olarak hesaplandığında, toplamda 76.809,6 TL’ye denk gelir. Aynı şekilde, 450 gün (15 ay) süre için yapılacak askerlik borçlanmasının bedeli, günlük 213,36 TL ile çarpıldığında, toplamda en az 96.012 TL olur.

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2024

2024 askerlik borçlanması hesaplama için en doğru sonuç şu şekildedir:

  • 360 gün (12 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 360*213,36 = 76.809,6 TL.
  • 450 gün (15 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 450*213,36 = 96.012 TL.
  • 540 gün (18 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 540*213,36 = 115.214,4 TL.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması işlemi, e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden indirilecek borçlanma talep dilekçesinin doldurulup, ilgili SGK birimine doğrudan elden teslim edilmesi ya da posta yoluyla gönderilmesi suretiyle gerçekleştirilir.

Askerlik Borçlanması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Askerlik borçlanması başvurusunda bulunduysanız veya yeni askerlik borçlanması başvurusu yapacaksanız https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine müracaat etmelisiniz. Askerlik borçlanması sürecinin takibi de aynı link üzerinden yapılabilir.

E-Devlet Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?

Askerlik borçlanması ödeme ekranına, e-devlet üzerinden erişilebilmektedir. Askerlik borçlanması ödemesinin yapılması için öncelikle askerlik borçlanması başvurusunun yapılıp bu başvurunun kabul edilmesi gerekir.

Ardından Tahakkuk ettirilen borç tutarı ilgiliye iadeli taahhütlü olarak tebliğ edilecek, PTT alındısının ilgiliye teslim edildiği tarih borcun tebliğ tarihi olacaktır. Hesaplanan borç, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde sigortalı veya hak sahipleri tarafından Kurumun anlaşmalı olduğu bankalara ödenecek, bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar ise geçerli sayılmayacaktır. Borcun bir ay içinde tamamının ödenmemesi halinde, ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir.

Kuruma yazılı olarak başvurup dilekçeleri ekinde borçlanma belgeleri bulunmayanlardan bir ay içinde söz konusu belgeleri ibraz etmeyenlerin hizmet borçlanma tutarları, belgenin Kurum kayıtlarına ibraz edildiği tarihte geçerli olan prime esas günlük kazanç miktarlarına göre hesaplanacaktır. Askerlik borçlanmanızı ödeme ekranlarına erişebilmek için;

18 Aylık Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

450 gün (15 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 450*213,36 = 96.012 TL. 540 gün (18 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 540*213,36 = 115.214,4 TL. 720 gün (24 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 720*213,36 = 153.619,6 TL.

15 Aylık Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

450 gün (15 ay) askerlik borçlanması bedeli 2024 yılı için en az: 450*213,36 = 96.012 TL.

1999 Öncesi Askerlik Borçlanması

İlk sigortalılık girişi 1999 yılı ve öncesinde askerlik borçlanması nasıl olacaktır? Kanun koyucu tarafından bu kişilere özel bir düzenleme yapılmıştır. Emeklilik için 60 yaşını tamamlama, 4500 prim günü ödeme ve 25 yıl sigortalılık süresini doldurma gibi şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

2000 Öncesi Askerlik Borçlanması

İlk sigortalılık girişi 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olan askerliğini yapmış erkek vatandaşlar, 60 yaşını tamamlamış ve 7000 gün prim ödemiş olduklarında emekli olma hakkına sahiptir.

Askerlik Borçlanmasında Avukat Desteğinin Önemi

Askerlik borçlanmasında avukat desteği olması oldukça önemlidir. Askerlik borçlanması yapıldığında başvurunun doğru yapılması ve süreç takibi için Ankara Avukat desteğinden yaralanabilirsiniz.

Çağrı Ayboğa

Avukat Çağrı Ayboğa, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. Ayboğa + Partners Avukatlık Bürosu’nun kurucu avukatlarındandır. Ankara Barosu’na kayıtlı olarak dinamik ve tecrübeli ekibiyle avukatlık mesleğini icra etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ara